Förpackningen är praktiskt utformad för att enkelt passa i cykelfickor och löpartights. Tack vare den smarta designen sitter plastfliken kvar även efter öppning, vilket minskar risken för nedskräpning i naturen.
Denna gel kan även frysas. Frys in den under natten, stoppa den i fickan och ge dig iväg på tränings-/tävlingspasset i sommarvärmen. Gelen kommer tina sakta men säkert och till slut är den helt perfekt att inta och hjälper dig med nedkylningen.
Vill du ha extra hjälp under varma och/eller intensiva pass så prova U Gel Mentol Extra. Mentolens upplevda svalkande effekt har visat på extra prestationsökningar i varma situationer. Den fungerar även väldigt bra som en smakbrytare om du är trött på söta smaker och behöver bryta av lite.
Utvecklad av Biomedicinare i Sverige. Tillverkad enligt HACCP / GMP
Samtliga ingredienser är godkända hos EFSA (European Food Safety Authority).
Cola
Vatten, Maltodextrin, Fruktos, Natriumcitrat, Kaliumglukonat, Magnesiumcitrat, Surhetsreglerare (Citronsyra), Kaliumcitrat, Kalciumlaktat, Koffein, Arom, Konserveringsmedel (Kaliumsorbat).
|
Per 50 ml
| |
|---|---|
|
Energi/kJ
|
502 kJ |
|
Energi/kcal
|
120 kcal |
|
Fett
|
0 g |
|
Kolhydrater
|
30 g |
|
- varav sockerarter
|
15.5 g |
|
Protein
|
0 g |
|
Salt
|
0.6 g |
|
- varav natrium
|
257 mg |
|
Kalcium
|
14 mg |
|
Kalium
|
44 mg |
|
Magnesium
|
5.3 mg |
|
Koffein
|
30 mg |













